Fototapety Kolonialny

Styl kolonialny we wnętrzach to sposób na oryginalny wystrój. Zobacz, jakie meble i dodatki pomogą ci go stworzyć.

Styl kolonialny we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie?

Styl kolonialny we wnętrzach jest polecany nie tylko miłośnikom podróży, lecz także wielbicielom klasyki i tradycji. Łączy elegancję z egzotyką poprzez naturalne materiały, masywne formy i oryginalne dodatki. Dominują w nim motywy roślinne i zwierzęce. Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym.

Styl kolonialny narodził się w XIX wieku za sprawą Brytyjczyków, którzy byli delegowani do zamorskich kolonii należących do ich państwa. Mowa o Indiach, Laosie, Tajlandii, Indonezji i Birmie. Aby zachować znany sobie komfort, zabierali ze sobą wszystkie elementy wyposażenia domu. Z czasem jednak zauważono, że dużo bardziej praktyczne jest zlecenie wytwarzania mebli i dekoracji miejscowym rzemieślnikom. Zaczęły zatem powstawać aranżacje łączące w sobie angielską klasykę z miejscową kulturą. Wykorzystywano lokalne surowce (wiklinę, drewno, len) oraz tradycyjne wzory. Z czasem styl kolonialny przestał być utożsamiany wyłącznie z Indiami – pojawiły się nawiązania do krajów afrykańskich i azjatyckich.

Czym charakteryzuje się styl kolonialny we wnętrzach?

Styl kolonialny we wnętrzach łączy w sobie kulturę europejską z kulturami Indii oraz krajów afrykańskich i azjatyckich. Charakteryzuje się on:

  • stosowaniem naturalnych materiałów (zwłaszcza drewno, len, skóra),
  • solidnymi i ciężkimi meblami,
  • przestronnymi i przytulnymi wnętrzami,
  • dodatkami charakterystycznymi dla egzotycznych kultur,
  • wykorzystywaniem plemiennych wzorów,
  • stosowaniem ciemnych, ale ciepłych kolorów.

Bardzo dobrze sprawdzają się meble i dodatki z drugiej ręki. Często można nabyć je w naprawdę niezłym stanie, ponieważ są wykonane z dobrej jakości materiałów. Nic tak nie nada charakteru wnętrzom w stylu kolonialnym jak akcesoria z duszą.

Ściany i podłoga w stylu kolonialnym

Ściany we wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym utrzymane są w ciepłych barwach. Są to najczęściej odcienie brązu, beżu i indyjskiego różu, ale też bordo, zieleń i żółć, które są odwołaniem do kolorów ziemi. Ściany zwykle pokrywa się farbą. Niektórzy decydują się na wykorzystanie paneli ściennych lub innych elementów drewnianych. Dobrym pomysłem są także tapety lub fototapety w stylu orientalnym. We wnętrzach kolonialnych na podłogi najczęściej wybiera się drewniane deski – najlepiej z ciemnego i egzotycznego drewna. Alternatywnym i tańszym rozwiązaniem jest parkiet dębowy lub panele. W kuchni i łazience warto położyć duże kafle. Płytki w stylu kolonialnym mogą mieć geometryczne wzory lub imitować drewno.

Meble w stylu kolonialnym

Meble w stylu kolonialnym mają ogromny wpływ na cały efekt aranżacji. Można powiedzieć, że są one jednym z charakterystycznych elementów wystroju. Powinny być wykonane z drewna, najlepiej egzotycznego (palisander, mahoń, wenge, drzewo kauczukowe). Jeżeli chodzi o kształt, muszą być wzorowane na wiktoriańskim stylu. Meble kolonialne są masywne, ciężkie i porządnie wykonane. Najczęściej wybierane meble do wnętrz w stylu kolonialnym to:

  • masywne biurko,
  • wysokie i szerokie regały na książki,
  • stół z szerokim blatem i tęgimi nogami,
  • zamszowa lub skórzana kanapa,
  • przestronna szafa,
  • duże łóżko,
  • komoda z ciężkimi szufladami,
  • krzesła z ozdobnymi oparciami,
  • meblościanka,
  • drewniane blaty kuchenne,
  • wiszące szafki kuchenne z przeszklonymi frontami.

Meble w stylu kolonialnym często mają bogate zdobienia. Są to ażurowe tłoczenia, ale też liczne szufladki z pięknymi uchwytami. Często zamiast drzwiczek w szafkach umieszcza się rattanowe plecionki. Należy pamiętać, że meble kolonialne mogą nieco przytłaczać pomieszczenie, dlatego konieczne jest dobranie do nich odpowiednich dodatków.

Dodatki w stylu kolonialnym

Dodatki w stylu kolonialnym to głównie dywany, narzuty, poduszki, ale też różnego rodzaju plakaty i rzeźby. Dobrze sprawdzają się posążki lokalnych bożków, plemienne maski, bogato zdobione szkatułki, porcelana i figurki słoni. We wnętrzach kolonialnych często można spotkać globus, replikę broni, lornetkę, kapelusze, skrzynie, wiklinowe kosze, wazony. Wiele cennych dekoracji można nabyć na targach staroci. Osoby, które podróżują, powinny ozdobić pomieszczenia pamiątkami ze swoich wypraw. Jeżeli chodzi o tekstylia, we wnętrzach w stylu kolonialnym dominują naturalne materiały. Szczególnie lubiany jest len. Na poduszkach, dywanach i zasłonach powinny znajdować się wzory charakterystyczne dla plemion afrykańskich lub kultury azjatyckiej, ale także motywy zwierzęce (cętki, paski). Pomieszczenia można ozdobić plecionymi kwietnikami lub makramą. Na ścianach dobrze jest powiesić plakaty, które przedstawiają szkice lub rysunki. Sporo osób decyduje się na stare mapy. Bardzo dobrym pomysłem są wielkoformatowe wydruki zdjęć wykonanych samodzielnie podczas podróży.

We wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym nie może zabraknąć roślin doniczkowych. Szczególnie polecane są te, które osiągają duże rozmiary: monstera, fikus lirolistny, dracena, filodendrony, kalatea. Warto pamiętać, że powinny być one żywe – sztuczne rośliny są mało wymagające, ale nie wyglądają dobrze. Wnętrza w stylu kolonialnym dopełnia oświetlenie. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju lampy stojące lub wiszące z materiałowymi abażurami w ciepłych kolorach. Można zdecydować się także na kinkiety lub żyrandole. Ciekawą opcją są egzotyczne lampiony ustawione w różnych miejscach.

Nowoczesny styl kolonialny

Coraz częściej można spotkać się z terminem „nowoczesny styl kolonialny”. Nurt ten łączy w sobie plemienne wzory ze współczesnym designem. Jest to tradycja w nieco bardziej wyrafinowanej odsłonie. Mieszkania i domy zaaranżowane w ten sposób często są wyposażone w inteligentne rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Wnętrza są eleganckie, ale jednocześnie przywodzą na myśl XIX-wieczne kolonie brytyjskie. Nie brakuje w nich skórzanych obić, drewnianych mebli, pamiątek z podróży zestawionych z nowoczesnymi gadżetami.

... więcej